Muzikinių video klipų filmavimas – ar vis dar prasminga?
Muzikinių video klipų filmavimas – ar vis dar prasminga?
Kuomet prieš dešimtmetį melomanų kasdienybę okupavo „Spotify“, muzikos rinka pasikeitė negrįžtamai. Vienoje patogioje platformoje nugulė milijonai dainų, kurias norint išgirsti nereikia pirkti CD, nereikia laukti koncerto, nereikia iš pogrindžio slapčiomis siųstis prastos kokybės įrašų – užtenka paspausti vieną mygtuką ir savo mėgstamą „gabalą“ klausytis namuose, darbe, automobilyje, iš esmės, kiekviename savo žingsnyje. Tokia ar bet kuri kita muzikos „streaming“ platforma orientuojasi į pagrindinį klausytojui reikalingą dalyką – garsą.
Tad kyla klausimas, kokį vaidmenį šiai dienai atlieka muzikiniai klipai? Ar dar yra prasmė juos kurti? Kokią naudą atlikėjui palieka kaštus kainuojantis muzikinių video klipų filmavimas? O gal nebeverta į tai investuoti savojo biudžeto? Juk tokį klipą melomanas peržiūrės kartą, galbūt du, o vėliau – klausys dainos užsimerkęs. Į šiuos klausimus vieno atsakymo nėra, mat tai priklauso nuo atlikėjo požiūrio į save, į savo klausytojus, į auditoriją ir su ja mezgamą ryšį.
Muzikinių video klipų vajus užgimė kartu su MTV – kanalu, kurio pagrindinis tikslas ir buvo muzikinių vaizdo klipų transliavimas. Tai dainininkams, atlikėjams, muzikantams tapo reklamos priemone, norint parodyti save, savo muziką, savo dainas, o muzikinių video klipų filmavimas ir gamyba – svarbiu rinkodaros uždaviniu.
Nors laikai keičiasi, prielaida, jog muzikos klausantiems žmonėms reikia tik muzikos, klaidinga. Klausytojai nori matyti, kaip atrodo dainininkai, atliekantys jiems patikusią dainą, būtent todėl gyvi koncertai išliko aktualūs bei paklausūs. Tačiau ir vaizdo klipas tokius poreikius išpildo, mat per jį atlikėjas gali parodyti savo viziją ir kūrybiškumą, leidžiantį išsiskirti iš minios bei didelės muzikos rinkos. Vaizdo klipas taip pat padidina dainos prasmę, emociją, perduoda žinutę, kuri slepiasi dainos žodžiuose.
Video klipas yra meno priemonė, apimanti muziką, vaizdus, judesį ir pasakojamą istoriją. Ne visi muzikiniai video klipai pasigaus virusinę bangą, bet užtenka parodyti „Gangnam Style“ šokio žingsnelius ir melodija savaime suskamba galvoje. Lietuvoje, kaip ir pasaulyje, muzikiniai video klipai nėra užmiršti – kasmet rengiamas „KlipVid“ konkursas, apdovanojantis kūrybiškiausius atlikėjus ir bent vienas vaizdo klipas namo parsineša M.A.M.A. statulėlę.
Tačiau atlikėjas, kurdamas savo muziką, juk ne apie apdovanojimus pirmiausiai galvoja. Jo dėmesys – į klausytojų širdis, todėl net nepriklausomai nuo įdėto biudžeto, video klipas yra puikus būdas garsinti savo vardą, parodyti profesionalumo lygį, duoti turinio spaudai, apžvalgininkams, tinklaraštininkams ir užmegzti ryšį su auditorija.
6 DALYKAI, KURIUOS SVARBU PRISIMINTI FILMUOJANT MUZIKINĮ VIDEO KLIPĄ
- Muzika
Nors klausytojams smalsu, kaip atrodo atlikėjas, visgi, muzikiniame klipe svarbiausiu aspektu visuomet išliks muzika. Gražūs vaizdai patraukia akį, kadrais pasakojama istorija išlaiko dėmesį, bet galiausiai, muzikinis video klipas yra tik dar vienas būdas, kaip išgirsti mėgstamą kūrinį. Net profesionaliai sumontuotas klipas su vidutinišku garso takeliu nesurinks daug peržiūrų, o štai topų viršūnę mušantis hitas, kad ir su paprastesniu klipu, rinks peržiūras, gerbėjui vis iš naujo spaudžiant „pakartoti“ mygtuką.
- Pirmos 15 sekundžių
Jei klausytojas įsijungė klipą, dar nereiškia, kad jis jį peržiūrės iki galo. Video transliacijų platformose, tokiose kaip „Youtube“, dėmesį visuomet traukia daugybę kitų vaizdo įrašų miniatiūrų, todėl jeigu žiūrovas nesusidomėjo per pirmuosius klipo kadrus, jo greičiausiai ir nebeliks. Todėl muzikinių video klipų filmavimas nėra vien tik apie estetiškai juostoje užfiksuotus kadrus, didelis darbas gula ant režisieriaus pečių, kaip kelių minučių įrašą paversti trumpu apdainuojamą istoriją pasakojančiu filmuku.
- Pasirodymas
Jei kuriate vaizdo klipą su atlikimo pasirodymu, nusiteikite, kad sudainuoti dainą teks daugiau kartų nei kada nors anksčiau, ir kiekvienas atlikimas turės būti it pirmą kartą. Muzikinių video klipų filmavimas užtrunka, mat norint gauti 3 minučių vaizdo įrašą, gali prireikti daugiau nei 30 tos pačios dainos įrašų, ypač jeigu galutiniame montaže skirtingos dainos eilutės nuguls skirtingose lokacijose, tačiau energijos, nusiteikimo, emocijos linija kiekviename kadre turi išlikti vienoda.
- Istorija
Sukurti istoriją vaizdo klipui yra menas, reikalaujantis įgūdžių. Juk iš esmės tai yra pasakojama istorija be dialogo. Visi turimi įrankiai – tik vaizdas ir muzika. Daugumos dainų tekstai nebūtinai pasako savo prasmę pažodžiui, todėl klipuose bandoma perteikti mintį, temą, žinutę. Todėl muzikinių video klipų filmavimas prašosi režisieriaus, scenografo ir aktorių kolektyvo. Visgi, perspausta, sunki bei neaiški istorija klausytojo, šiuo atveju ir žiūrovo, neišlaikys iki klipo galo. Svarbiausios tos akimirkos, kurios atitinka pagrindinius dainos momentus.
- Lokacija
Tai svarbu bet kokio tipo filmavime, tačiau muzikiniuose vaizdo klipuose unikali lokacija gali turėti reikšmingos įtakos. Kai kurie atlikėjai dairosi į užsienio šalis, kiti žvalgosi vietų aplink save, viskas priklauso nuo norimos sukurti nuotaikos. Dažnai mintį lokacijai padiktuoja pati daina, tačiau yra daugybę gerų pavyzdžių, kaip klipai nufilmuojami tiesiog foto ar įrašų studijoje. Viskas atsiliepia į kūrybiškumą.
- Komandos pasirinkimas
Kad muzikinių video klipų filmavimas praeitų sklandžiai, kad maksimaliai išsipildytų sugalvota vizija, kad sumontuotuose kadruose persiduotų dainoje siunčiama žinutė – reikia profesionalios komandos, išmanančios kaip filmuoti, ką filmuoti, kokias kadruotes parinkti, kokią istoriją klipe papasakoti. Į daugybę klausimų atsakyti gali videogamybos meistrai, teikiantys plataus spektro kūrybines paslaugas, kurie, išklausę lūkesčių, juos išpildys, surežisuos, atliks aktorių kastingą, nufilmuos, sumontuos ir ant lėkštutės patieks gerbėjų širdis glostantį muzikinį video klipą.